Jak przygotować złom do oddania na skup?
Stal, żeliwo i metale kolorowe to cenne surowce, które – po przetworzeniu – nadają się do powtórnego wykorzystania. Pierwszym etapem efektywnego recyklingu materiałów metalowych jest oddanie ich do skupu złomu, gdzie są odpowiednio segregowane, a następnie przekazywane do przedsiębiorstw recyklingowych. Głównymi dostawcami surowców wtórnych są ogromne zakłady przemysłowe z branży maszynowej, motoryzacyjnej, budowlanej i przemysłu ciężkiego, regularnie dostarczające do skupów odpady poprodukcyjne i poprzemysłowe. Nie można jednak zapominać, że nawet najmniejsze działanie w zakresie właściwego gospodarowania odpadami ma wpływ na zmniejszenie stopnia eksploatacji naturalnych złóż i ilości śmieci.
Jaki złom można oddać do skupu?
Przed sprzedażą przedmiotów na złomowisku, warto zapoznać się z klasyfikacją odpadów i aktualnie obowiązującym cennikiem poszczególnych surowców. Ceny złomu w Gliwicach i innych miastach w dużej mierze zależą od bieżącej sytuacji geopolitycznej i pozycji danych materiałów na światowych giełdach. Osoby prywatne najczęściej przynoszą do skupu złom w postaci aluminiowych puszek, elementów instalacji lub konstrukcji, arkuszy blachy, rur, drutów, garnków oraz części samochodowych. Legalnie działające skupy nie przyjmują odpadów o wątpliwym pochodzeniu, w tym znaków drogowych, studzienek kanalizacyjnych czy fragmentów torów kolejowych.
O co trzeba zadbać przed sprzedażą surowców wtórnych?
Przygotowanie materiału do oddania polega przede wszystkim na jego właściwej segregacji. Złom powinien być odpowiednio posortowany, a jeśli nie masz pewności, do jakiej kategorii należy zaliczyć poszczególne przedmioty, pracownicy skupu z pewnością Ci pomogą. Jeśli przedmioty nie są oczyszczone z ziemi bądź innych zanieczyszczeń, ich cena może zostać obniżona.