Jakich przedmiotów nie przyjmie skup złomu?
Współcześnie ochrona środowiska naturalnego ma ogromne znaczenie, a recykling materiałów wtórnych jest jednym z kluczowych działań w tym zakresie. W wielu domach znajdują się niepotrzebne lub zużyte przedmioty, których nie można tak po prostu wyrzucić na śmietnik. Sprzedawanie zalegających w piwnicach, schowkach lub na strychach rzeczy do skupu złomu jest świetnym rozwiązaniem – oznacza zresztą nie tylko udział w przetwarzaniu surowców, ale również korzyść finansową. Czy jednak wszystko można sprzedać?
Metale niebezpieczne i o niskiej wartości
Złom metalowy to zdecydowanie najbardziej ceniony i pożądany surowiec wtórny. Skupy złomu przyjmują zarówno złom żelazny, jak i nieżelazny. Jednak względy bezpieczeństwa nie pozwalają na kupowanie metali uznawanych za niebezpieczne, takich jak ołów, kadm czy rtęć. Podobnie jest w przypadku materiałów radioaktywnych, mogących stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka, a także dla środowiska – między innymi uranu i plutonu. Niekiedy aktualna sytuacja na rynku surowców wtórnych powoduje, że w danym rejonie kraju skupy ograniczają możliwość sprzedawania metali, na które nie ma popytu.
Skąd pochodzi złom?
Legalnie działające skupy złomu przykładają wielką wagę do pochodzenia przedmiotów, które klienci starają się sprzedać. Z pewnością żaden skup nie zdecyduje się na przyjęcie studzienek kanalizacyjnych, elementów trakcji kolejowej, infrastruktury budowlanej ani znaków drogowych od osób prywatnych, nieposiadających stosownej dokumentacji. Nasz skup surowców wtórnych w Gliwicach, podobnie jak inne złomowiska, nie odkupi również monet – nie tylko aktualnych, ale też tych, które wyszły już z obiegu. Pracownicy skupu nie przyjmą żadnych przedmiotów, jeśli mają podejrzenia, że mogą one pochodzić z nielegalnego źródła.