Na czym polega recykling złomu?
Recykling materiałów jest podstawą przeciwdziałania nadmiernemu eksploatowaniu naturalnych złóż oraz produkcji ogromnej ilości śmieci. Złom, rozumiany jako metalowe przedmioty, które kwalifikują się do przetworzenia, jest jednym z najcenniejszych surowców w tym zakresie. Odzyskiwany jest nie tylko z niepotrzebnych czy zużytych produktów, będących własnością osób prywatnych, ale przede wszystkim z przemysłu metalowego, maszynowego i środków transportu.
Rola skupów złomu w procesie recyklingu
Powrót złomu do obiegu rozpoczyna się w skupie, który przyjmuje przedmioty klasyfikujące się jako złom stalowy, złom żeliwny oraz złom metali nieżelaznych. Wyznacznikiem przynależności do danej grupy jest materiał dominujący. Podmioty, takie jak nasz skup złomu w Gliwicach, są odpowiedzialne za odbiór surowców wtórnych, ich właściwą segregację oraz sprzedaż przedsiębiorstwom zajmującym się przetwarzaniem odpadów. Profesjonalne skupy złomu dysponują własnym transportem, dzięki któremu mogą odebrać zakupiony złom od klientów oraz dostarczyć posegregowany materiał firmom recyklingowym.
W jaki sposób przetwarza się złom?
Pozyskane przez skupy złomu surowce trafiają do hut i odlewni. Recykling stali i metali kolorowych zasadniczo oznacza przetopienie materiału oraz wytworzenie z niego nowych produktów. Każdy rodzaj metalu po przetworzeniu zachowuje większość swoich właściwości fizykochemicznych. Efektywny recykling dąży do maksymalnego wykorzystania surowca wtórnego oraz zminimalizowania nakładów niezbędnych do ukończenia procesu. Złom jest pełnowartościowym materiałem poprodukcyjnym i poużytkowym i dzięki sprawnie działającemu systemowi gospodarki odpadami większość stali i metali kolorowych ma szansę wrócić do obiegu, co przyczynia się bezpośrednio do ochrony planety.