Zużyte akumulatory, a środowisko
Do produkcji akumulatorów używa się przede wszystkim ołowiu, który jak wiadomo, jest bardzo trującym pierwiastkiem, ale jednocześnie można go całkowicie przetworzyć. Niestety, ołów źle oddziałuje na rośliny, zwierzęta i organizmy żyjące w środowisku wodnym. Dodatkowo bardzo negatywnie działa na środowisko silnie stężony kwas siarkowy, który w akumulatorach jest zawarty w dużej ilości. Także obudowa z tworzywa sztucznych nie jest obojętna dla natury. Warto wiedzieć, że metale ciężkie zawarte w akumulatorach rozkładają się nawet kilkaset lat.
O czym koniecznie należy pamiętać?
Ze względu na niską świadomość ekologiczną, wiele akumulatorów w Polsce od lat zalega w piwnicach czy na śmietnikach. Sporo osób po prostu nie ma pojęcia co może zrobić z takimi odpadami jak akumulatory i nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo szkodliwe są to śmieci. Ogromnie ważna jest edukacja i uświadamianie członków społeczeństwa w kwestiach złomu i obrotu akumulatorami. Bardzo istotną rolę pełni w tym zadaniu sprzedawca, który przy zakupie powinien przekazać klientowi informacje, że jest zobowiązany zwrócić stary akumulator po zakupie nowego. W ten sposób nie tylko nie złamie przepisów prawnych, ale też przysłuży się środowisku naturalnemu. Stary akumulator można również sprzedać z zyskiem w skupie akumulatorów lub niemalże każdym skupie złomu.
Jak wygląda recykling akumulatorów?
Recykling akumulatorów to skomplikowany i kilkuetapowy proces, jednak warto go przeprowadzać, aby odzyskać cenne materiały. Przede wszystkim rozbija się baterie na podstawowe elementy, które mogą być użyte ponownie. Następnie możliwa jest krystalizacja, za sprawą której możemy pozyskać siarczan sodu. Warto wiedzieć, że recykling akumulatorów pozwala na wytworzenie ołowiu, który później można oddać rafinacji.